Spolupráca ŠKOLA ŠKOLE

„Spolupráca ŠKOLA ŠKOLE“

logo eu

ŠKOLA ŠKOLE - POKRAČOVANIE A ROZŠÍRENIE MOŽNOSTI CEZHRANIČNEJ SPOLUPRÁCE
Počas leta a jesene 2013 sa žiaci a učitelia Základnej školy Háj ve Slezsku a Základné školy Jozefa Hanulu Liptovské Sliače zúčastnili na troch akciách, ktoré boli vyplnené športovými, kultúrnymi a spoločenskými činnosťami, počas ktorých účastníci prispeli k utuženiu dlhodobých kontaktov oboch obcí. Hlavným cieľom projektu bolo utužiť existujúce kontakty s cezhraničným partnerom a vytvoriť nové. Týmto potom obohatiť spoločenský a kultúrny život oboch partnerov a v mladej generácii vzbudiť záujem o pokračovanie cezhraničnej spolupráce. Medzi ďalšie nezanedbateľné ciele patrí odbúravanie jazykovej bariéry, vzájomná spolupráca detí a mládeže, poznávanie prírody a kraja partnera. Pre splnenie týchto cieľov sme spoločne realizovali pre žiakov našich škôl tri aktivity (detský letný tábor, návštevu školy v Háji v Sliezsku a návštevu školy v Liptovských Sliačov). Počas týchto aktivít žiaci i pedagógovia oboch škôl našli nové priateľstvá, zažili veľa príjemných zážitkov a získali nové skúsenosti.

DETSKÝ LETNÝ TÁBOR
Počas teplého augustového týždňa strávili veľmi príjemné chvíle žiaci i pedagógovia Základnej školy Háj ve Slezsku a cezhraničných partnerov zo Základní školy Jozefa Hanulu z Liptovských Sliačov na týždennom pobyte v Háji v Sliezsku. Tohto pobytu organizovaného v rámci cezhraničnej spolupráce sa zúčastnilo celkom 46 vybraných slovenských a českých detí. Celý týždeň nabitý prevažne športovým programom sa všetkým páčil a pri záverečnom lúčení nechýbali slzičky a smutné pohľady našich "československých" dietok. Hneď po pondelkovom ubytovanie sme rozdelili deti do zmiešaných československých tímov, čo značne urýchlilo ich zoznámenie. Prvou úlohou tímov bolo vymýšľanie spoločného názvu, výber kapitána a farby, ktorá sprevádzala tímy po celý týždeň. V popoludňajšom programe sme prešli okolí Háje, navštívili súkromnú zbierku starých automobilov a Ostrú Hůrka. Pondelok zakončila hra Kufor, u ktorej sa všetci náramne pobavili. Na utorok bol naplánovaný celodenný výlet na Lysú horu v Moravskoslezských Beskydoch a návšteva nákupného centra Nová Karolina v Ostrave. Stredajší program odštartovali netradičné Hry bez hraníc, ktoré sme prichystali v areáli školského ihriska. Popoludní nás naši kamaráti z Čiech naučili hrať hru softbal a na rad prišiel aj beachvolejbal. O večerný program sme sa postarali mi a pripravili si pre deti veľmi zaujímavé hry na postreh, pamäť, či kreativitu . na záver večera sme naučili našich českých kamarátov belgický tanec, ktorý sa uchytil tak, že nás sprevádzal po zvyšok nášho pobytu. Vo štvrtok nás čakala výzva v podaní orientačného behu s bojovou hrou v okolitých lesoch a plnením najrôznejších úloh. Popoludňajší relax v aquaparku bol pre všetky príjemnú aktivitou a večerné opekanie spolu s diskotékou zavŕšilo ďalší pohodový deň. Piatkové dopoludnie sa už nieslo v duchu balení a príprav na odchod, ale priestor na softbal, futbal a plážový volejbal sa samozrejme našiel. Pri príchode autobusu už bolo jasné, že táborový pobyt je za nami. Lúčenie sprevádzala nejedna slza, veď za ten týždeň si každý našiel jedného či viac kamarátov. Ostali krásne spomienky a hlavne radosť z toho, že sa znovu na jeseň stretneme v háji ve Slezsku ale aj u nás na škole.

POZNÁVANIE ČESKEJ ŠKOLY A ŽIVOTA V NEJ

V dňoch 4. až 5. októbra sa pri dvojdňovej návšteve školy v Háji v Sliezsku 40 žiakov a 5 učiteľov, naddviazalao na úspešnú realizáciu detského tábora. Žiaci sašej školy sa už nevedeli dočkať kedy autobus dorazí do cieľa a oni sa znovu budú môcť stretnúť so svojimi kamarátmi. V piatok 4. októbra prebehla prehliadka školy, pri ktorej sme sa zoznámili s výučbou na českejj škole a učitelia tiež s metódami, formami a organizáciou výučby. Nasledovali športové stretnutia vo futbale a softbal, na ktorých sa zúčastnili žiaci oboch škôl. Spoločná večerná diskotéka bola pripravená v sále základnej školy. V sobotu 5. októbra sme navštívili Opavu, kde sme spoznali krásy histórie a architektúry tohto mesta na Morave. POZNÁVANIE SLOVENSKÉHO ŠKOLY A ŽIVOTA V NEJ Víkendovým pobytom v Liptovských Sliačov boli uzavreté aktivity projektu cezhraničnej spolupráce medzi oboma školami. V dňoch 22. a 23. 11. 2013 žiaci Základnej školy Háj ve Slezsku navštívili a mohli spoznať čaro a krásy zákutia Liptova, kde sa naša škola nachádza Štyridsať žiakov spolu s pedagogickým dozorom navštívi nielen našu ZŠ, ale v rámci krátkeho pobytu sa zastavili aj v Liptovskom Mikuláši. Pre žiakov bol pripravený športovo – kultúrny program, ktorý sa koncentroval do priestorov ZŠ J. Hanulu. Žiaci sa podieľali nielen na programe, ale aj na dobrej nálade a atmosfére, ktorá k takémuto podujatiu patrí.

foto z akcie nájdete na našich strávnkach v sekcii fotogaléria